8) C

The only products sold form April to June are Products 1, 2 and 3.
Units of Product 1 sold = 800
Units of product 2 sold = 800
Units of product 3 sold= 800
We must multiply these units with the respective prices per 100 units of each product:
(800/100 x 1500) + (800/100 x 2000) + (800/100 x 1500) = $12000+$16000+$12,000 = $40000
The answer is C

Leave a Reply